Kot na meblu

Mieszkanie z kocim przyjacielem to wiele radości, ale też obowiązki i niestety czasem też przykrości. Do tych ostatnich może należeć niezrozumienie się ze swoim przyjacielem – niestety nie wystarczy powiedzieć kotu żeby nie niszczył naszych rzeczy – np. drapiąc meble. Te małe, puchate łapki potrafią sprawnie je niszczyć. Ale spokojnie, są na to sposoby i opowiemy o tym w dalszej części tego tekstu.

Po pierwsze, dlaczego koty drapią?

Drapanie u kotów to zupełnie naturalne zachowanie. Wszyscy znajomi kociarze mieli z tym mniejszy lub większy problem i w każdym przypadku udało się nauczyć kota żeby nie drapał mebli. Głównym powodem drapania przez koty jest zwykła higiena pazurków ponieważ te, tak samo jak u człowieka naturalnie rosną i trzeba je regularnie skracać. Pamiętajmy że koty są drapieżnikami (swoją drogą bardzo sprawnymi). Pazury mruczków są w naturalnym środowisku ich najważniejszą bronią, bez nich nie byłyby w stanie się obronić, zaatakować, czy wspinać- w brutalnym świecie zwierząt są to najważniejsze kocie atuty pozwalające im przetrwać.

Nadmiar pazurów usuwany jest nawet podczas zabawy u zwierząt. Podobnie jak wszystkie inne drapieżniki, tak nasi koci przyjaciele podczas wspinania się i biegania naturalnie ścierają końcówki paznokci. Jeśli to nie wystarcza, to w warunkach naturalnych koty mogą usuwać nadmiar martwej części pazurków drapiąc chropowate powierzchnie np. korę drzew. Koty żyjące razem z nami zwykle mają znacznie mniej okazji do takiego dbania o swoje łapki i dlatego szczególnie istotne jest aby zadbać o odpowiedni drapak w domu.

Drapanie u kotów spełnia też funkcje.

Często można zaobserwować jak nasz przyjaciel przeciąga się przy drapaku, szczególnie po kociej drzemce warto przeciągnąć się i rozciągnąć zastane mięśnie wbijając pazurki w mebel. 

Mało kto wie, ale koty przy użyciu swoich łapek również znaczą swoje terytorium- pozostawiając ślady po pazurach oraz swój zapach.

Podsumowując, drapanie u kotów to całkowicie normalne zachowanie. Nie należy kotów za to karać ani oduczać tego- i tak niewiele wskóramy. Należy po prostu nauczyć mruczka żeby drapał przedmiot do tego przeznaczony. Znajdźmy kotu inne miejsce w którym zadba o swoje pazury. Dbając o komfort kota i domowników zalecamy sprawić puszkowi drapak. Najlepiej do tego celu sprawdzają się chropowate powierzchnie, nie mniejsze niż wielkość kota. Drapaki dla kotów można znaleźć właściwie w każdym sklepie zoologicznym. My od wielu lat zapewniamy kotom drapaki tekturowe- koci przyjaciele je uwielbiają i po krótkiej prezentacji nowego mebelka każdorazowo koty przestawały drapać meble! 🙂

Kot na meblu
Kot wyciąga się na kanapie