Upały dają w kość nie tylko ludziom. Zwierzęta też cierpią z powodu wysokich temperatur. My radzimy sobie z różnicami temperatur zmieniając ubrania. Psy i koty przez cały rok noszą swoje futra i nie mniej męczą się podczas upałów. Naturalnie zwierzaki też szukają miejsc w których będzie im bardziej komfortowo, ale to właściwie jedyna ich możliwość żeby sobie ulżyć w gorące dni. Poza tym, często nie chodzi tylko o komfort- wysokie temperatury są niebezpieczne dla kotów ponieważ mogą prowadzić do przegrzania organizmu i całego szeregu konsekwencji. Szczególnie ważne jest to w przypadku kocich seniorów, kotów z wadami serca i ogólnie w gorszej kondycji.

W trosce o nasze koty polecamy skuteczne sposoby radzenia sobie z upałami.

nawodnienie kota w upalny dzień
  1. WODA- odpowiednie nawodnienie w czasie upałów jest kluczowe zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Regularnie wymieniana woda to nasz absolutny obowiązek. W zależności od upodobań mruczka można na chwilę zostawić kapiący kran lub sprawić pupilowi specjalną fontannę ponieważ koty zdecydowanie mniej chętnie piją wodę stojącą
  2. JEDZENIE- warto w diecie naszego pupila zadbać o większą ilość wody dlatego wskazana jest większa częstotliwość mokrych posiłków lub dolanie odrobiny wody do suchej karmy- podczas posiłków zapewnimy trochę wody pupilowi.
  3. DOSTĘP DO CHŁODNEGO MIEJSCA- zasłonięcie okien żaluzjami czy zasłonami obniży temperaturę w pomieszczeniu. Uchylenie okna, wentylator klimatyzacja podobnie jak nam tak też dla zwierzaków pomagają przetrwać upały. Dobrym pomysłem jest też zostawienie otwartych drzwi od szafy i łazienki- często płytki są przyjemnie chłodne. 🙂 Przykładowo nasz kot bardzo lubi w lecie chować się pod wanną, więc warto zadbać o dostęp do tego miejsca.
  4. ZABAWA- nie przesadzajmy z gonieniem psów i kotów w lecie. Szczególnie maluchy maja duże energii którą muszą rozładować ale w lecie często nie będą miały ochoty na dzikie harce wtedy nie zachęcajmy ich koniecznie do zabaw.
  5. OCHŁODZENIE PUPILA- jeśli widzimy że nasz kot jest osowiały i nie może znaleźć sobie miejsca możemy spróbować ochłodzić go przykrywając zwilżoną chłodną wodą bawełnianą ściereczką. Jeśli puszkowi się to nie spodoba to nic na siłę.
  6. MATY CHŁODZĄCE- w sklepach zoologicznych dostępne są specjalne maty chłodzące dla kotów i psów- są to specjalne maty wypełnione żelem lub inną substancją która dłużej utrzymuje temperaturę. Schłodzenie takiej maty w lodówce da ulgę pupilowi na długi czas.
  7. ZDROWY ROZSĄDEK- świadomym opiekunom chyba już nie trzeba przypominać o tym że NIE WOLNO ZOSTAWIAĆ ZWIERZĄT W SAMOCHODZIE, reagujmy jeśli zobaczymy zwierzaka w opałach. Zostawmy też dla wolno żyjących zwierząt w cieniu miseczkę z wodą i nie przepędzajmy zwierząt chowających się np. w piwnicy.
  8. NIE GOLIMY KOTÓW- wiele osób chcąc pomóc sowim kotom goli ich futerka. Nawet w dobrej wierze możemy zaszkodzić swojemu pupilowi. Golenie kotów to duży błąd, który może mieć konsekwencje dla zdrowia i psychiki kota! Kocia sierść spełnia wiele ważnych ról i nie należy skracać sierści na własną rękę.