kocie lapki

Kocie łapki są absolutnie urocze, ale czy ich budowa i wygląd ma jakieś specjalne zastosowanie w życiu kota? Oczywiście! Dzisiaj opisujemy je dokładniej i wymieniamy różne ciekawostki. 😉

Funkcje kocich łapek

Koty są wyjątkowymi drapieżnikami- są wyjątkowo sprawne podczas polowań. Szybkość, zwinność i właśnie dzięki swoim uroczym łapkom z poduszeczkami są w stanie niemal bezgłośnie zakradać się do swoich ofiar.

Miękkie poduszeczki niemal nie wydają dźwięku, zapewniają kotu dobrą przyczepność niczym opony w samochodzie i doskonale amortyzują londowanie po skoku.

Co ciekawe, koty podczas poruszania się wykożystują tylko przednią część łapki (chodzi na palcach)- kolejny raz ta umiejętność skradania się.

Kocie łapki są delikatne ale też bardzo silne

Poduszeczki na spodzie kocich łap w dotyku są bardzo delikatne, ale też silne. Biorąc pod uwagę masę kocich łapek są on w stanie utrzymać duży ciężar. Zagrożeniem dla łapek mogą być bardzo niskie lub wysokie temperatury (koty odczuwają je podobnie jak my), dlatego w przypadku kotów wychodzących zimą i latem można delikatnie nasmarować łapki wazeliną lub specjalnym preparatem. Uciążliwa jest też sól pokrywająca drogi zimą.

Koty pocą się łapkami

Podobnie jak u człowieka pocą się stopy i dłonie. Pot występuje w sytuacjach stresowych oraz podczas wysokich temperatur aby wyrównać temperaturę ciała.

Kolory poduszeczek

Poduszeczki występują w różnych kolorach. Zwykle jest to zależne od umaszczenia naszego pupila. Możemy spotkać różowe (przy jasnym futerku), czarne lub brązowe (przy ciemnym futerku). Często mozęmy też spotkać łaciate poduszeczki w przypadku kotków o takim umaszczeniu.

Kocie łapki zostawiają indywidualne ślady

Poduszeczki mają swoją indywidualną konstrukcje- podobnie jak Ty, Twój kot ma swoje indywidualne linie papilarne.

Ponadto kocie łapki wydzielają indywidualny zapach (feromony) wyczuwalny dla innych kotów. W ten sposób mruczki oznaczają swoje terytorium chodząc, drapiąc i np. ugniatając swojego właściciela.