przestraszony kot

Wszyscy chyba słyszeli o kocimiętce, niektórzy producenci oferują zabawki dla zwierząt z dodatkiem kocimiętki, ale czy to dobrze? Czy kocimiętka jest zdrowa dla naszego pupila? A może lepiej zapoznać się bliżej z tą rośliną.

Czym jest kocimiętka?

Kocimiętka to roślina, która rośnie naturalnie w Europie, Ameryce południowej i Afryce. Znanych jest wiele odmian kocimiętki, rosną one w postaci krzewów dorastających do ok. 40cm wysokości. Wizualnie przypominają trochę pokrzywę. W ziołolecznictwie powszechnie znane jest zastosowanie kocimiętki właściwej. Suszone liście kocimiętki właściwej znane są od wieków ze względu na ich działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, pomagające zmniejszyć bóle i bezsenność w zależności od sposobu przygotowania.

kocimiętka
kocimiętka

Kocimiętka a koty.

Kocimiętka często nazywana jest kocim narkotykiem. Koty różnie reagują na kocimiętkę, ale mało który nie pozostaje wobec niej obojętny. Często po powąchaniu kocimiętki możemy być świadkiem jak kot wpada niemal w obłęd i zaczyna szaleć, tarzać się, łasić, podgryzać, lizać równocześnie miałcząc lub mrucząc. Takie zachowanie rzeczywiście przypomina jakby nasz kot wpadł w narkotyczny trans.

Co ciekawe, według różnych badań, suszona roślina działa na ok 70-75% kotów, część mruczków zwyczajnie ją ignoruje. Różnić może się też sposób zachowania kota na kocimiętkę.

Dlaczego tak się dzieje?

Działanie rośliny na koty wywoływane jest przez substancję zawierającą się w kocimiętce, znaną pod nazwą “nepetalakton”. Jest to substancja, która bardzo przypomina kocie feromony, przez co jest tak atrakcyjna i ma tak silne działanie.

Zastosowania kocimiętki.

Kocimiętka ma na koty działanie pobudzające, ale może też przez swój przyjemny zapach uspokajać koty w sytuacjach stresowych. Kocimiętka służy też producentom zabawek i drapaków dla kotów żeby w prosty sposób zainteresować przyjaciela nową rzeczą.

Czy kocimiętka jeset bezpieczna?

Na pewno konieczny jest umiar- polecamy jak ze wszystkim. Kocimiętka działa bardzo intensywnie na koty więc na pewno nie wolno przesadzać i podawać jej bez powodu. Ważne też są porcje, nie wysypujemy dużej ilości kocimiętki. Znane są przypadki kiedy po kocimiętce kot dostawał przedwczesną ruję (zwłaszcza młode). Jeśli faktycznie jest ona potrzebna to okazjonalnie można np. posypać nowy drapak niewielką ilością suszu. Raz na jakiś czas możemy kupić zabawkę z kocimiętką i dać ją kotu jeśli czeka go stres. To może być dobry pomysł np. żeby nasz mruczek lepiej zniósł sylwestrowe salwy petard lub przeprowadzę. UWAGA nie jest to jeszcze potwierdzone badaniami, ale może roślina mieć działanie uzależniające, traktujmy tą roślinę ostrożnie żeby nawet w dobrej wierze nie zaszkodzić przyjacielowi.