kot gryzie wędkę

Nasi koci przyjaciele wiele rozumieją co dzieje się wokół nich. Można to określić jako kocia inteligencja. Z czasem mruczki uczą się jakie ich zachowania wpłyną na nas. Miauczą przy misce, budzą nas kiedy są głodne- kiedy są głodne potrafią skutecznie zabiegać o naszą uwagę. Koty rozpoznają też swoich właścicieli i często okazują swoją miłość jednemu z domowników.

Koty też potrafią się nudzić, zupełnie jak ludzie.

Szczególnie w przypadku kotów niewychodzących, które zamknięte są w mieszkaniu należy uważać na swojego pupila ponieważ narażony jest na stres, smutek i nudę.

kotek poluje na wędkę
kotek poluje na wędkę

Jak znaleźć zajęcie dla kota?

Koty to urodzeni łowcy. Naturalnie na wolności i mieszkając z nami uwielbiają się bawić w polowanie- to nie tylko zabawa ale też sposób na zachowanie wysokiej aktywności fizycznej, zdrowia i nabycie umiejętności przydatnych w naturalnych warunkach.


W domu też łatwo możemy zorganizować małe polowanie.
Czego potrzebujemy? Tylko odrobiny naszych chęci. 🙂

W sklepach dla zwierząt możemy znaleźć cały arsenał zabawek dla kotów- różne piłeczki, wędki, maskotki świetnie spełniają swoją rolę. Koty uwielbiają gonić, drapać i kopać swoje pluszowe ofiary.

Co jeśli nie mamy w domu odpowiednich zabawek dla kota? Wystarczy nasza kreatywność. Poruszanie patyczkiem pod kocem, rzucanie np. papierowej kulki czy opakowania z kinder niespodzianki, uciekanie przed kotem ze sznurkiem ciągniętym po ziemi to świetne pomysły na zabawę w kocim przyjacielem. Wspólna zabawa to dobra zabawa dla mruczka i opiekuna.

Przygotowaliśmy kilka punktów z radami jak bawić się z kotem:

  • kotty najczęściej polują o określonych porach- rano, wieczorem, po drzemce, przed karmieniem. Wtedy najłatwiej zachęcić przyjaciela do zabawy
  • karmienie mruczka najlepiej zaplanować po zabawie- z pełnym brzuchem koty bardziej chętne do drzemki niż do harców
  • podczas zabaw w gonienie np. wędki dajmy czasem kotu złapać swoją ofiarę
  • zabawa powinna być intensywna ale nie za długa- naturalnie polowanie powinno trwać dosyć krótko, kilka minut zabawy powinno wystarczyć
  • zachęcamy do zaopatrzenia się w różne zabawki i czasem je zmieniać, po dłuższym czasie nawet ulubiona zabawka może się znudzić
  • jeśli kot upoluje swoją ofiarę i ucieknie z nią np. pod łóżko czy w inne swoje miejsce nie zabierajmy zabawki na siłę
  • nie zachęcamy do zabawy naszymi rękami, kiedy nauczymy kota polować na ręce może on się przyzwyczaić i w chwilach nudy uprzykrzać nam życie.